warning: Creating default object from empty value in /home/rail/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 34.

Łódź

Łódź – Rawa Mazowiecka: Ruszy wojewódzka linia autobusowa z przesiadką na kolej?

Czy wkrótce mieszkańcy Rawy Mazowieckiej uzyskają możliwość dojazdu kombinowanego do Łodzi? Województwo łódzkie rozważa uruchomienie autobusowego połączenia Rawy z Koluszkami, gdzie możliwa byłaby przesiadka na pociąg. Dziś do niespełna 18-tysięcznego miasta docierają głównie prywatne busy.

Łódź: Najtańsza oferta na Śmigłego-Rydza 10 mln poniżej kosztorysu

Budżet Łodzi prawdopodobnie zaoszczędzi na przebudowie al. Śmigłego-Rydza ok. 10 milionów złotych w stosunku do pierwotnych planów – wynika z informacji przedstawicieli Urzędu Miasta. Jeśli podpisanie umowy nastąpi zgodnie z planem, prace budowlane będą mogły rozpocząć się w czerwcu, po wznowieniu ruchu tramwajowego na całej długości równoległej ul. Kilińskiego. Cała inwestycja potrwa 2 lata, jednak przerwa w ruchu tramwajów może okazać się krótsza.

Gmina Zgierz: Przejazdy tramwajowe zostały odkopane

Nie ma już ułożonych na torowisku nieczynnej linii tramwajowej Łódź – Zgierz – Ozorków wyjazdów z posesji w miejscowości Słowik. Zlikwidowała je Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która chce w ten sposób uniknąć konfliktu ze środowiskami agitującymi za przywróceniem kursów na trasie 46. Zarządca drogi krajowej nr 91 zaznacza przy tym, że tymczasowa infrastruktura była mieszkańcom Słowika potrzebna.

Łódź: Pierwszy Swing z nowej dostawy już na linii

Pasażerowie linii 14 mogli dziś po raz pierwszy skorzystać z nowo dostarczonego wagonu Pesa 122NaL Swing. Eksploatacja przebiega, jak dotąd, bezproblemowo, mimo przebiegu trasy przez zużyte torowisko na al. Śmigłego-Rydza. MPK planuje już dalsze etapy rozbudowy taboru – prawdopodobnie w ciągu kilku lat w Łodzi pojawią się wagony niskopodłogowe o niespotykanej dotąd w mieście konstrukcji.

Ozorków: Fundusze na tramwaj pozyska spółka celowa?

Gmina wiejska Zgierz proponuje, by pozyskaniem funduszy unijnych na remont linii tramwajowej Łódź – Zgierz – Ozorków oraz modernizacją trasy zajęła się specjalnie powołana do tego spółka. Samorząd tłumaczy, że urzędnicy są obciążeni pracą, a w nowym podmiocie można by zatrudnić specjalistów. Na razie koncepcja ta nie została skonsultowana z pozostałymi jednostkami zainteresowanymi wznowieniem komunikacji po lutowym zawieszeniu ruchu.

Łódź: Dodatkowe skomunikowania tramwaj – pociąg

W odpowiedzi na wnioski pasażerów łódzki Zarząd Dróg i Transportu zmodyfikował godziny odjazdów linii 18 tak, by umożliwić dojazd na odjeżdżające z dworca pociągi dalekobieżne. Ułatwi to dostanie się na dworzec pasażerom porannych pociągów, rozpoczynającym podróż na południu ścisłego centrum – w okolicach Trasy W-Z i jej skrzyżowań z Żeromskiego, al. Kościuszki, Piotrkowską i Sienkiewicza.

Łódź: Prace na Wojska Polskiego od 2019 r. Będzie też więcej środków UE na tabor

Prace budowlane przy modernizacji i przedłużeniu linii tramwajowej na Doły mogą rozpocząć się w połowie przyszłego roku – wynika z zapowiedzi przedstawicieli Urzędu Miasta. Przebudowa torowiska wzdłuż Wojska Polskiego i Strykowskiej oraz budowa nowego odcinka do przystanku kolejowego ma kosztować 114 mln zł. Padły też zapowiedzi przyznania Łodzi dodatkowych funduszy na zakup niskopodłogowych wagonów.

Czy chińskie firmy są gotowe do powrotu na polski rynek?

Po ciągnącym się latami sporze w sprawie budowy A2 Warszawa – Łódź między GDDKiA a chińskim konsorcjum, na czele którego stała firma COVEC polscy i europejscy zamawiający nie byli chętni do współpracy z firmami z Państwa Środka. Teraz, kiedy sprawa została zakończona i doszło do ugody między stronami, firmy z Chin znowu zaczynają pojawiać się w polskich przetargach drogowych. Jedna z nich – Stecol Corporation, złożyła najtańszą ofertę w przetargu na budowę Zakopianki z Rdzawki do Nowego Targu. Pytanie, czy Chińczycy odrobili lekcję sprzed 7 lat i czy w województwie małopolskim nie dojdzie do powtórki z A2.

Trzy lotniska, trzy szanse na tytuł portu zapasowego dla CPK. Które zwycięży?

Radom, Łódź, Modlin – trzy porty lotnicze, które myślą o przejęciu low-costowego ruchu z Lotniska Chopina. Trzy lotniska, które mają szansę stać się portem zapasowym dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. O to, które z nich ma największe szanse, by wygrać ten wyścig, zapytaliśmy eksperta lotniczego Dariusza Sawickiego z Uczelni Łazarskiego.

Łódzkie: Będą dodatkowe fundusze w RPO na komunikację

Długo oczekiwana decyzja w sprawie przyznania funduszy unijnych na modernizację i rozbudowę linii tramwajowej na Doły została podjęta. Pozwoli to na przedłużenie torów do przystanku kolejowego Łódź Marysin i stworzenie węzła przesiadkowego. Powody do radości mają też władze mniejszych miast, które ubiegały się o dofinansowanie na zakup ekologicznych autobusów.
Subskrybuje zawartość